Uważaj na mleko ze sklepu – Część 2

Czy wiesz jak surowe, niepasteryzowane mleko prosto od krowy zmienia się w nienaturalny szkodliwy dla Twojego zdrowia mlekopodobny roztwór?

Trzeci etap niszczenia naturalnej struktury mleka to homogenizacja czyli emulsyfikacja tłuszczu zawartego w mleku. Proces ten polega na ultradźwiękowym rozbijaniu kuleczek tłuszczu, co powoduje, że mleko i powstałe z niego produkty takie jak jogurty, śmietana, serki homogenizowane czy kefiry nie rozwarstwiają się i mają jednolitą gładką strukturę. Natomiast, naturalne mleko prosto od krowy szybko kiśnie, na wierzchu zawsze znajduje się warstwa tłuszczu, a w śmietanie czy maślance odwarstwia się woda. Tak nie dzieje się w produktach, które kupujemy w sklepie. Wszystkie zakupione tam serki, jogurty czy śmietany mają perfekcyjnie aksamitną strukturę.

Cena jaką musimy zapłacić za tę aksamitność produktów mlecznych jest niestety bardzo wysoka.

W trakcie procesu homogenizacji cząsteczki tłuszczu pękają powodując dalsze zniszczenia struktury białek mleka. Jak pamiętacie proces sterylizacji UHT już mocno zniszczył ich strukturę.

Natomiast ultradźwiękowo rozdrobnione cząsteczki tłuszczu są tak maleńkie, że zanim zostaną prawidłowo strawione w Twoim układzie pokarmowym, ulegają bezpośredniemu wchłonięciu do krwioobiegu, pomijając transport przez limfę.

W konsekwencji drobiny tłuszczu przyklejają się do ścian Twoich naczyń krwionośnych, powodując makabryczne zmiany miażdżycowe, które z czasem mogą objawić się zawałem serca, wylewem czy udarem.

Podczas gdy pasteryzacja i proces sterylizacji metodą UHT niszczą wszystkie dobroczynne substancje zawarte w mleku, tak homogenizacja idzie jeszcze o krok dalej. W jej wyniku mleko staje się substancją bezpośrednio zagrażającą zdrowiu człowieka.

Czwarty etap produkcji mleka to dodawanie różnego rodzaju konserwantów, zagęszczaczy i ulepszaczy takich jak sztuczne słodziki, aromaty czy środki barwiące.

W następnej części dowiesz się jakie poważne choroby może wywoływać picie mleka sklepowego.