Uważaj na mleko ze sklepu – Część 1

Czy wiesz jak surowe, niepasteryzowane mleko prosto od krowy zmienia się w nienaturalny szkodliwy dla Twojego zdrowia mlekopodobny roztwór?

Pierwszy etap produkcji mleka to pasteryzacja. Przebiega ona w temperaturze 71 stopni. W jej wyniku giną zarówno złe jak i dobre bakterie. Proces ten zmienia również niekorzystnie proporcję obecnych w mleku minerałów takich jak wapń, magnez i fosfor.

Drugi etap produkcji mleka to sterylizacja błyskawiczna w bardzo wysokich temperaturach zwana procesem UHT (Ultra High Temperature Processing). Jest to bardzo niebezpieczny proces, któremu poddawane jest mleko. W trakcie tego procesu na kilka sekund mleko podgrzewane jest do minimum 135 stopni. W tak ekstremalnych temperaturach zabijane są wszystkie dobre bakterie, całkowitemu zniszczeniu ulegają wszystkie enzymy, witaminy i sole mineralne.
Uszkodzeniu ulega również struktura zawartych w białkach aminokwasów.

Struktura białek jest tak zniszczona, że organizm nie jest w stanie ani ich wykorzystać do produkcji kolagenu, enzymów czy neurotransmiterów, ani ich nawet prawidłowo strawić, co my odczuwamy w postaci wzdęć, bólów brzucha i biegunek. U wielu z nas spożywanie tak uszkodzonych białek prowadzi to rozwoju między innymi Choroby Leśniewskiego-Crohna.

W następnej części poznasz kolejne dwa równie szkodliwe procesy, którym poddawane jest mleko.