Poradnia dla dzieci z nadwagą
i otyłością
Dlaczego twoje dziecko tyje?
Informacje i zapisy:
poniedziałek – piątek
9.00 – 14.00
tel. 579 844 463
tel. 579 844 465
Dramatycznie błędne założenie
Większość diet i terapii dla dzieci z nadwagą i otyłością opiera się na tezie, że choroby te wynikają ze zbyt dużego spożycia i zbyt małego zużycia kalorii. Jakkolwiek, zakrojone na szeroką skalę badania Taube’a w literaturze klinicznej nie potwierdzają prawdziwości tej tezy.
„W rzeczywistości ilość spożywanego jedzenia i intensywność wykonywanych ćwiczeń nie koniecznie ma związek z występowaniem lub brakiem otyłości. Wiele osób nie cierpi na nią niezależnie od spożywanego przez nich jedzenia, a wielu – choć je mało – boryka się z problemami z nadwagą” (A. Hoffer, H.D. Foster A. W. Saul „Niacyna w leczeniu”).
Rodzaj spożywanego jedzenia | Poziom głodu komórkowego | Intensywność tycia |
---|---|---|
Przypadek nr 1 Osoba, która spożywa duże ilości jedzenia, bogatego w witaminy, minerały i aminokwasy, a ubogiego w produkty wysoko przetworzone, w tym tłuszcze zwierzęce i cukry proste jak glukoza. | BRAK | BRAK |
Przypadek nr 2 Osoba, która spożywa duże ilości jedzenia, bogatego w produkty wysoko przetworzone w tym w tłuszcze zwierzęce i cukry proste jak glukoza, a ubogiego w witaminy, minerały i aminokwasy. | WYSOKI BARDZO WYSOKI | INTENSYWNE SKRAJNA OTYŁOŚĆ |
Przypadek nr 3 Osoba, która spożywa bardzo małe ilości jedzenia, bogatego w witaminy, minerały i aminokwasy i równocześnie ubogiego w produkty wysoko przetworzone, w tym w tłuszcze zwierzęce i cukry proste jak glukoza. | UMIARKOWANY | BRAK UMIARKOWANE |
Przypadek nr 4 Osoba, która spożywa bardzo małe ilości jedzenia, bogatego w produkty wysoko przetworzone, w tym tłuszcze zwierzęce i cukry proste jak glukoza, a dodatkowo ubogiego w witaminy, minerały i aminokwasy. | WYSOKI BARDZO WYSOKI | INTENSYWNE BARDZO INTENSYWNE |
Wniosek
Na intensywność tycia wpływa nie ilość, a jakość jedzenia.
Dlatego nie ważne jest czy jesz bardzo mało czy bardzo dużo, ale co jesz.
Liczy się to, że w twoim jedzeniu nie ma pełnowartościowych substancji odżywczych, a jest tam natomiast dużo produktów wysoko przetworzonych, w tym tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych.
Niska jakość jedzenia = Wysoki głód komórkowy
Wysoki głód komórkowy = Duże łaknienie i intensywne tycie
Tycie to efekt głodu komórkowego.
Ciekawe doświadczenie wybitnego noblisty Georga Walda
Współczesna dieta jest bardzo bogata w cukry proste i rafinowane węglowodany, a bardzo uboga w substancje odżywcze, a w szczególności witaminy z grupy B.
George Wald przeprowadził ciekawy eksperyment z dwoma grupami szczurów. Pierwsza grupa szczurów przez kilka godzin nie otrzymała żadnego jedzenia, druga grupa otrzymała pokarm, którego głównym składnikiem były cukry proste.
W trakcie eksperymentu zauważono, że szczury pozbawione jedzenia biegały tak samo intensywnie w poszukiwaniu jedzenia jak szczury, które otrzymały jedzenie bogate w kalorie, ale pozbawione witamin z grupy B.
Eksperyment ten dowodzi, że jeśli jedzenie jest wyłącznie bogate w kalorie, a ubogie w witaminy, minerały i aminokwasy zawsze będzie wywoływało pogoń człowieka za jedzeniem.
Współczesna dieta aktywuje nas tak samo jak głód, podkreśla doktor Saul.
Sprawdź, co jest na talerzu twojego dziecka
W pogoni za jedzeniem
Ale jeśli na talerzu z jedzeniem twojego dziecka znajdą się wysoko przetworzone produkty, zapotrzebowanie na składniki odżywcze zostanie pokryte w co najwyżej 10-20%. Więc aby pokryć je w 100%, organizm twojego dziecka będzie zmuszał je do kompulsywnego i wielokrotnego sięgania po jedzenie w ciągu dnia.
Wysoko przetworzone jedzenie zawiera niewiele substancji odżywczych, ale za to jest bardzo bogate w kalorie takie jak cukry proste, w tym glukozę.
Niestety pogoń za jedzeniem może kosztować twoje dziecko życie.
Współczesna dieta bardzo uboga w substancje odżywcze takie jak aminokwasy, witaminy i minerały powoduje, że twoje dziecko jest cały czas na głodzie, w nieustannej pogoni za jedzeniem.
Dlatego twoje dziecko je do momentu, aż w 100% pokryje zapotrzebowanie na substancje odżywcze.
Preparaty, które stosujemy w leczeniu nadwagi i otyłości w połączeniu z opracowanym dla dziecka jadłospisem, pozwalają zwalczać głód komórkowy czyli głównego winowajcę tycia, co wyłącza obłędną pogoń twojego dziecka za jedzeniem.
Jeśli twoje dziecko jest otyłe, jego jelita zapewne zamieszkuje groźny grzyb o nazwie Candida.
Jelita dziecka z nadwagą czy dziecka otyłego są często zasiedlone przez patogenne bakterie i grzyby, szczególnie Candidę.
Candida zwana również drożdżycą żywi się cukrami prostymi. Przez cały dzień, a często nawet i w nocy domaga się od swojego żywiciela, czyli twojego dziecka, aby regularnie dostarczało jej odpowiednich ilości cukrów. Candida rozrasta się w olbrzymim tempie, zmuszając twoje dziecko do ciągłego sięgania to po słodki napój, ciastko, batonik czy lody.
A jeśli w organizmie twojego dziecka zamieszkuje Candida, to znaczy że w jego jelitach jest tylko szczątkowa ilość bakterii probiotycznych.
Jeśli w jelitach dziecka jest odpowiednia ilość dobrych bakterii, nie znajdziesz tam Candidy.
Jedynym sposobem, aby pozbyć się drożdżycy jest zasiedlenie jelit dziecka miliardami dobrych bakterii probiotycznych. Kiedy bakterie te skutecznie skolonizują jelita, Candida będzie zmuszona opuścić je wraz z innymi patogennymi bakteriami.
Dlatego na samym początku nie ma sensu zmuszać dziecka uzależnionego od słodyczy do restrykcyjnych ograniczeń spożycia tego typu żywności. Wywoła to tylko bunt i opór.
Kiedy w jelitach zabraknie Candidy, to automatycznie zmniejszy się wewnętrzne wołanie o cukry proste, a twoje dziecko będzie coraz rzadziej sięgać po batoniki, wafelki czy pizzę. Sam proces skolonizowania jelit przez dobre bakterie wymaga czasu, ale to jedyny skuteczny i bezbolesny sposób, aby na dobre pozbyć się drożdżycy.
I pamiętaj wysoko przetworzona żywność, w tym fast foody, chipsy, słodkie napoje czy płatki śniadaniowe zawierają duże ilości konserwantów. A konserwanty, oprócz antybiotyków to główny wróg dobrych bakterii.
Konserwanty obecne w produktach spożywczych w równym stopniu jak i antybiotyki zabijają dobre bakterie w jelitach twojego dziecka.
Brak bakterii probiotycznych w jelicie = Rozrost grzybów Candida
Rozrost grzybów Candida = Niebezpiecznie wysoki poziom glukozy
Niebezpiecznie wysoki poziom glukozy = Choroby śmiertelne
Tłuszcz na brzuchu twojego dziecka nie powstał z tłuszczu
Ale jeśli możliwości magazynowe wątroby zostaną przekroczone, to cała pozostała glukoza zostanie zgromadzona w organizmie w postaci komórek tłuszczowych. Tłuszcz ten zwany jest tłuszczem wiceralnym.
Najpierw oblepi on narządy wewnętrzne, w tym wątrobę, serce, nerki i śledzionę twojego dziecka, a następnie zacznie przenikać dalej. Gruba warstwa tłuszczowa zacznie formować się na brzuchu twojego dziecka, następnie na jego nogach, rękach i pośladkach. Nie oszczędzi również twarzy czy szyi twojego dziecka.
Lepkie glikotoksyny atakują
Kiedy organizm twojego dziecka nie jest już w stanie magazynować glukozy ani w wątrobie ani w komórkach tłuszczowych, wtedy jej nadmiar zaczyna swobodnie poruszać się po całym układzie krwionośnym.
Taka glukoza nazywa się wolną glukozą i jest silnie reaktywną substancją. Z łatwością wchodzi w reakcję z białkami, uszkadzając ich strukturę. Reakcja taka nazywa się glikolizą, a powstała w jej wyniku cząstka nazywa się glikotoksyną.
Organizm twojego dziecka nie potrafi niestety w żaden sposób jej usunąć czy zneutralizować. Więc gromadzi się wszędzie i w związku z tym, że jest bardzo lepka przyczepia się do czego może, wywołując potworne spustoszenie w narządach wewnętrznych.
Wolna glukoza uszkadza również enzymy i hormony, które jak pamiętasz zbudowane są również z białek. Uszkodzenie enzymów i hormonów prowadzi w krótkim czasie do zagrażających życiu dziecka zaburzeń.
Śmiertelny atak na naczynia włosowate
Wolna glukoza w szczególny sposób upodobała sobie naczynia włosowate. Glikotoksyna wchodzi w reakcję z śródbłonkiem naczynia. Powstałe w jej wyniku lepkie cząstki dosłownie zaklejają światło naczynia krwionośnego.
Narząd, który jest zasilany przez tak zablokowane naczynie jest stale niedotleniony, niedożywiony i zatruty toksynami powstałymi w wyniku codziennej przemiany materii. To prowadzi do silnego stresu oksydacyjnego, rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, obumierania komórek, a w konsekwencji śmierci narządu.
Dializy, ślepota i amputacja kończyn
Nieleczona otyłość u dzieci nieuchronnie zbiera dramatyczne żniwo w wieku dorosłym.
- Jeśli uszkodzeniu ulegają naczynia włosowate, które oplatają nerwy, dochodzi wtedy do polineuropatii cukrzycowej. Twoje dziecko w wieku dorosłym odczuje to jako bóle neuropatyczne, silne niedowłady i zaniki mięśni, brak czucia czy mrowienie.
- Jeśli uszkodzeniu ulegają naczynia włosowate w kłębuszkach nerkowych, dochodzi wtedy do nefropatii cukrzycowej. To prowadzi do niewydolności nerek i konieczności rozpoczęcia dializ.
- Jeśli uszkodzeniu ulegają naczynia włosowate w siatkówce oka, prowadzi to do retinopatii cukrzycowej. W jej wyniku dochodzi do obrzęku plamki żółtej, a twoje dziecko w wieku dorosłym może za to zapłacić trwałą utratą wzroku.
- Jeśli uszkodzeniu ulegają naczynia włosowate w kończynach dolnych, twoje dziecko w wieku dorosłym będzie miało poważne problemy z gojeniem się ran. Może rozwinąć stopę cukrzycową, co może doprowadzić do amputacji jednej lub obu kończyn.
- Glukoza również karmi komórki nowotworowe. Dlatego osoby chorujące na cukrzycę, częściej zapadają na choroby nowotworowe.
Cukrzyca, otyłość i Covid-19
U osób z cukrzycą i otyłością odnotowano cięższy przebieg infekcji wirusowej Covid-19 w porównaniu z pacjentami nie obciążonymi tego typu schorzeniami.
To właśnie wśród osób otyłych i obciążonych powikłaniami cukrzycy notowano najwięcej przypadków zgonów wśród chorych na Covid-19. Gdyby te osoby nie miały cukrzycy i nie były otyłe, najprawdopodobniej nie byłyby na liście ofiar śmiertelnych ostatniej pandemii.
Depresja bardzo często kroczy przed otyłością
Przyczyna jest dużo bardziej banalna niż wydają się sugerować psychiatrzy. Zarówno depresja jak i otyłość powstają na skutek niedoboru witamin, szczególnie witamin z grupy B.
Uzupełnienie tych witamin w niedługim czasie prowadzi do:
- całkowitego ustąpienia objawów depresji u dziecka
- zmniejszenia pogoni dziecka za jedzeniem, co umożliwia mu skuteczne gubienie zbędnych kilogramów i powrót do prawidłowej wagi ciała.