Składniki odżywcze, rozwój chorób i szybkie starzenie się

Rozdział 6

Każdego dnia Twój organizm potrzebuje ponad 100 podstawowych składników odżywczych, aby przeprowadzić tysiące reakcji chemicznych niezbędnych dla podtrzymania swoich funkcji życiowych. Jeśli na opisanie podstawowych funkcji każdego z tych składników przeznaczylibyśmy tylko 2-3 strony, zajęłoby to 200-300 stron. Aby uzmysłowić Ci jak krytyczne funkcje w Twoim organizmie mają do spełnienia składniki odżywcze, poznasz zadania jednego z nich, a jest nim witamina C.

Życie ludzkie nie jest możliwe bez witaminy C.

Nie wiem czy wiesz, że życie ludzkie nie jest możliwe bez witaminy C. Ponad 15 000 procesów przemiany materii, które przebiegają każdego dnia w Twoim organizmie nie odbyłoby się bez jej udziału. Bez Witaminy C system immunologiczny człowieka przestaje działać.

A czy wiesz ile miligramów witaminy C może wytworzyć Twój organizm na dobę?

Większość ssaków produkuje witaminę C każdego dnia. Psy i koty, kiedy są zdrowe, produkują dziennie około 1000-2000 mg tej witaminy, natomiast kiedy chorują mogą wyprodukować nawet 7000 mg witaminy C na dobę.

Do tej grupy niestety nie należy człowiek, nie jest on w stanie wyprodukować nawet 1 mg witaminy C. Dlatego musimy przyjmować tę witaminę z zewnątrz.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca około 80 mg tej witaminy na dobę. Ilość 80 mg witaminy C możemy porównać do główki od szpilki.

Czy uważasz, że zalecone przez WHO 80 mg witaminy C dziennie wystarczy, aby przeprowadzić wspomnianych 15000 procesów przemiany materii w Twoim organizmie?

Skoro natura wyposażyła zwierzęta w mechanizm produkcji witaminy C na poziomie 1 000 mg na średnio 10 kg masy ciała, a zarówno my ludzie jak i psy czy koty należymy do ssaków, należałoby założyć, że ssaki w tym również ludzie potrzebują dziennie średnio 100 mg witaminy C na kilogram masy ciała, kiedy są zdrowi, a w momencie infekcji potrzebują jej dwa lub trzy razy tyle.

Załóżmy, że ważysz około 60 kg. Potrzebujesz więc około 6 000 mg witaminy C na dobę, kiedy Twój organizm jest zdrowy. Natomiast w momencie kiedy Twój organizm zaczyna chorować, wymagana dawka dzienna wzrasta do 10 000-15 000 mg witaminy C na dobę.

Palenie papierosów i witamina C.

Może się również tak zdarzyć, że palisz papierosy. Czy wiesz ile miligramów witaminy C potrzeba, aby zneutralizować toksyny z jednego wypalonego papierosa? Potrzeba około 200 mg witaminy C.

Więc jeśli średnio wypalasz 10 papierosów dziennie, potrzebujesz na ich neutralizację około 2 000 mg witaminy C, a jeśli wypalasz całą paczkę, potrzebujesz jej już około 4000 mg.

Zatem jeśli przyjmujesz około 2000 mg witaminy C na dobę, a niewiele osób przyjmuje takie dawki, i jednocześnie wypalasz paczkę papierosów dziennie, nie wystarczy to nawet na neutralizację toksyn zawartych w 20 spalonych przez Ciebie papierosach, a co z 15000 procesów, które do swojego przebiegu także potrzebują tej witaminy.

Czas dramatycznych decyzji

Wyobraź sobie swój organizm, który mając do dyspozycji około 1 000 mg witaminy C na dobę, a niewiele osób przyjmuje nawet takie dawki, musi codziennie podejmować dramatyczne decyzje, które procesy metaboliczne przeprowadzić, a które nie. Odbywa się to oczywiście kosztem Twojego zdrowia.

Witamina C jest kluczowym składnikiem w procesie syntezy kolagenu, elastyny i keratyny. Dlatego jeśli palisz papierosy, zasoby dostarczonej przez Ciebie witaminy C zużywane są natychmiast na neutralizację substancji toksycznych pochodzących z dymu tytoniowego, a na produkcję kolagenu nie pozostaje praktycznie nic.

Spójrz na twarze palących kobiet, a zrozumiesz, o czym mówię.

Kolagen stanowi 75% skóry, 40% mięśnia sercowego, 60% wątroby. Natomiast kości i gałka oczna zawierają go aż 90%.
Keratyna to główny budulec pięknych włosów i zdrowych paznokci.
Elastyna to zdrowe ścięgna, więzadła, tkanka płucna i naczynia krwionośne.

Wiotka skóra, zmarszczki, blizny, żylaki, choroby płuc to skutki niedoboru między innymi witaminy C.

Odpowiednio wysokie dawki witaminy C są skuteczne w terapii chorób nowotworowych o różnym stopniu nasilenia. Witamina C skutecznie zwalcza zaawansowane postacie Boreliozy, wirusowe zapalenie wątroby oraz przewlekłe zakażenia bakteryjne paciorkowcem i gronkowcem złocistym.

U wszystkich osób przewlekle chorych, szybko starzejących się, cierpiących na nowotwory, silną depresję, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona czy demencję starczą stwierdza się olbrzymie dzienne niedobory witaminy C.

Zwiększając dawkę witaminy C w diecie wyżej wymienionych osób, można w znacznym stopniu zniwelować występujące u nich objawy chorobowe.

Trudne zadanie

Niestety, nie jest łatwo dostarczyć swojemu organizmowi 5 000- 6 000 mg witaminy C na dobę, nie mówiąc już o pozostałych składnikach odżywczych takich jak witaminy z grupy B, witamina D czy pierwiastki śladowe takie jak cyn, bor czy jod.

Jedno jabłko ważące około 100 g zawiera od 0,5 do 20 mg witaminy C, a w 100 g marchewki jest jej tylko około 2 mg. Gdybyś chciał dostarczyć sobie około 6 000 mg witaminy C na dobę, musiałbyś zjeść około 30-60 kg jabłek dziennie.

Najwięcej witaminy C jest w natce pietruszki, w 100 jej gramach jest jej około 270 mg. Ale nie znam nikogo, kto zjadłyby 100 gramów natki pietruszki w ciągu doby.

Pomarańcze zawierają średnio około 30-50 mg witaminy C w 100 gramach produktu. Więc aby, dostarczyć sobie wspomniane 6 000 mg witaminy C, musiałbyś zjeść od 12 do 20 kg tych owoców.

W następnym rozdziale dowiesz się, jakie objawy przebiegającego u Ciebie schorzenia, zostaną wyeliminowane lub w znacznym stopniu złagodzone w wyniku terapii.

28 korzyści stosowania terapii zwalczania bólu