16 głównych korzyści terapii stwardnienia rozsianego

Rodział 7

 1. Zmniejszenie możliwości wystąpienia stanu zapalnego mózgu, który prowadzi do rozwoju stwardnienia rozsianego poprzez skuteczne obniżenie poziomu homocysteiny. Proces ten wymaga odpowiednio wysokich dawek kwasu foliowego (witamina B9), pirydoksyny (witamina B6) oraz kobalaminy (witamina B12).
 2. Zmniejszenie stresu oksydacyjnego, który dramatycznie przyspiesza rozwój choroby Alzheimera. Proces wymaga wysokich dawek siarki organicznej, glicyny, witaminy C, witaminy E, jodu, manganu, cynku i selenu.
  Siarka organiczna jest surowcem niezbędnym do produkcji glutationu, który jest najważniejszym przeciwutleniaczem w organizmie.
 1. Zwalczanie przewlekłych infekcji, szczególnie zakażenia wirusem opryszczki pospolitej HSV-1 oraz zakażenia krętkami i bakteriami Borrelia burgdorferi, które prowadzą do zapalenia mózgu, a w konsekwencji przyczyniają się do rozwoju stwardnienia rozsianego. Proces ten wymaga wysokich dawek siarki organicznej, witaminy A, witaminy C, witaminy D3, cynku, selenu i jodu.
 2. Usunięcie z organizmu neurotoksyn w postaci metali ciężkich takich jak aluminium, ołów, kadm czy rtęć. Metale te akumulują się w tkankach prowadząc do degeneracji neuronów. Proces ten wymaga wysokich dawek witaminy C, siarki organicznej, cytrynianu magnezu, wapnia.
 1. Obejście niedoboru acetylocholiny w przypadku braku zdolności organizmu do produkcji enzymu acetylotransferazy cholinowej, potrzebnej do syntezy acetylocholiny poprzez zwiększenie udziału choliny w diecie.

  W rezultacie poziom acetylocholiny w mózgu i we krwi zwiększa się. Do przeprowadzenia tych procesów konieczne są: fosfatydylocholina, fosfolipidy i sfingolipidy.
  Niedobór acetylocholiny prowadzi do nieprawidłowości przewodnictwa cholinergicznego w hipokampie, co jest jedną z kluczowych przyczyn zaburzeń pamięci.

 1. Stała stymulacja produkcji dopaminy, kluczowego neurotransmitera w mózgu, którego brak jest główną przyczyną prowadzącą do zaburzeń pamięci, uwagi i koncentracji.

  Fenyloalanina – aminokwas dostarczany w postaci białka (fasola, groszek, ciecierzyca, soczewica, kasza orkiszowa) za pomocą witaminy C, selenu, magnezu, manganu, cynku, miedzi, żelaza, witaminy B1, witaminy B3, witaminy B9 i witaminy B12 przekształcana jest w L-tyrozynę. Z kolei L-tyrozyna przekształcana jest w L-dopę, która następnie przekształcana jest w dopaminę, norepinefrynę (noradrenalinę) i epinefrynę (adrenalinę).

  Dopamina jest jednym z kluczowych neuroprzekaźników w mózgu. Odpowiedzialna jest za właściwe odnajdywanie się w rzeczywistości. Odgrywa również kluczową rolę w procesach związanych z zapamiętywaniem oraz z nauką nowych rzeczy, równocześnie wspomagając Twoją koncentrację i pamięć. To właśnie dzięki dopaminie jesteś w stanie myśleć abstrakcyjnie, wyznaczać sobie cele czy planować długoterminowo.

Dopamina jest niezbędnym neuroprzekaźnikiem w funkcjonowaniu pamięci długotrwałej. Umożliwia Ci gromadzenie pojęć i faktów w mózgu oraz ich ponowne wykorzystywanie. Bez dopaminy nie może również funkcjonować Twoja pamięć robocza. Dzięki niej możesz przerzucać uwagę z jednej czynności na inną oraz wykonywać kilka rzeczy jednocześnie.

Niedobór dopaminy prowadzi również do problemów z poruszaniem się, czuciem i myśleniem. Pacjenci doświadczają trudnych do zniesienia drżeń mięśni, sztywności i ciężkości kończyn, problemów z mówieniem i pisaniem. Do tego dochodzą zaburzenia jelitowe, przewlekłe zaparcia oraz nieznośny ślinotok.
Natomiast niedobór noradrenaliny prowadzi do zaburzeń przewodzenia impulsów nerwowych, co objawia się deficytami pamięci, utratą czujności oraz kliniczną depresją.

 1. Zahamowanie procesu degradacji komórek nerwowych w rdzeniu kręgowym i mózgu szczególnie komórek pamięci w obrębie hipokampu. Proces wymaga wysokich dawek witaminy K2-MK7, witaminy C, MSM, witamin B1 i B2, niacyny i choliny.
 1. Stymulacja plastyczności i regeneracja tkanki nerwowej:
 • Witamina A działa jako aktywny czynnik transkrypcyjny.
 • Witamina A wraz z metylosulfonylometanem zmniejszają odczyn zapalny w neuronach oraz blokują limfocyty T przed atakowaniem zdrowych komórek.
 • Witamina A wraz z witaminą D3 odpowiadają za immunologiczną homeostazę.
 • Pierwiastki śladowe takie jak mangan i żelazo są niezbędne do wzrostu komórek nerwowych.
 1. Regulacja przepływu impulsów nerwowych. Glicyna i magnez regulują ten proces poprzez kontrolę produkcji elektrolitów takich jak potas, wapń i chlor. Natomiast lecytyna, selen, cynk, magnez, niacyna, pirydoksyna, kwas foliowy i kobalamina regulują pracę neuroprzekaźników odpowiedzialnych za prawidłowy przepływ impulsów nerwowych.

 2. Synteza neuroprzekaźników. Proces wymaga wysokich dawek choliny, witaminy C, niacyny, magnezu, manganu, molibdenu, cynku, miedzi, selenu, żelaza, jodu, witaminy B1, witaminy B3, witaminy B6, witaminy B9, aminokwasów: fenyloalaniny, tryptofanu, tyrozyny, kwasu glutaminowego i histydyny.
 1. Odbudowa osłonek mielinowych otaczających włókna nerwowe, których uszkodzenia prowadzą do zaburzeń przewodzenia impulsów nerwowych. Proces wymaga wysokich dawek witaminy K2-MK7, witaminy A, witaminy D3, metylosulfonylometanu oraz choliny, która jest prekursorem fosfolipidów błonowych, między innymi sfingomieliny. Sfingomielina buduje osłonki mielinowe wokół włókien nerwowych.

Jak pamiętasz osłonki te pełnią funkcje izolacyjne, co zapobiega przechodzeniu impulsu nerwowego z jednego włókna na sąsiednie. W rezultacie, nie tylko poprawia się jakość przewodzenia, ale równocześnie zwiększa się szybkość przekazywania impulsów nerwowych.

 1. Rozpuszczanie toksycznych złogów białek w postaci blaszek amyloidowych, które niszczą komórki nerwowe w mózgu, a w szczególności komórki pamięci. Proces wymaga wysokich dawek witaminy C, siarki organicznej oraz witaminy K2-MK7.
 1. Redukcja zaburzeń takich jak powolne myślenie, zawroty głowy, dezorientacja, zmiany nastroju, urojenia i omamy. Proces wymaga wysokich dawek tiaminy, niacyny, pirydoksyny, kobalaminy, magnezu i lecytyny.
 2. Łagodzenie stanów depresyjnych. Proces wymaga wysokich dawek kwasu foliowego, pirydoksyny, kobalaminy, niacyny, witaminy D3 oraz magnezu.
 3. Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni. Proces wymaga wysokich dawek glicyny, glutaminy, siarki organicznej, pirydoksyny, witaminy C, magnezu i potasu.
 1. Redukcja alergii pokarmowych poprzez ograniczenie przerostu grzybów Candida, poprawę szczelności jelit oraz zasiedlenie ich dobrymi bakteriami. Proces wymaga wysokich dawek MSM, glicyny, glutaminy, krzemu, witaminy E, oraz kompleksu bakterii probiotycznych: Bifidobacterium animalis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus delbrueckii, Lactobacillus plantarum, Lactococcus diacetylactis, Lactococcus lactis spsp. lactis, Streptococcus thermophilus, Bacillus subtilis var. natto.

W następnym rozdziale dowiesz się o 18 dodatkowych korzyściach, które odniesiesz w wyniku stosowania terapii stwardnienia rozsianego

18 dodatkowych korzyści stosowania terapii stwardnienia rozsianego